سید عزیز
61 بازدید
تاریخ ارائه : 7/3/2013 8:10:00 AM
موضوع: سایر

سید عزیزکتاب شناسی*مقدمه

سید عزیز اثر حمید داود آبادی پیاده شده و برگردان به فارسی مصاحبه ی عربی نویسنده با دبیر کل حزب الله لبنان،سید حسن نصرالله می باشد. هدف از این نوشته پرده برداری از گوشه هایی از زندگی خصوصی آن جناب است که پیچیده شده در تاریخ لبنان و حزب الله بیان گشته است و این شیوه را  آقای داود آبادی برای مصاحبه برگزیده  است چرا که ورود به عرصه خصوصی زندگی لبنانی ها سخت و چه بسا غیر ممکن می باشد(کتاب،ص123).

نویسنده،نام این کتاب را از عبارت رهبر معظم انقلاب آیت الله العظمی سید علی خامنه ای مدظله گرفته آنجا که ایشان می فرمایند:هرچیزی چه مایه ی شناخت و تکریم بیشتر آن سید عزیز شود،خوب و برای من مطلوب است.

ساختار کتاب

این اثر ، باب بندی متداول کتاب ها را ندارد بلکه پنجاه و شش خاطره از سید عزیز را عنوان دهی نموده است.نویسنده روان و شیوا قلم زده و سعی برآن داشته که در ترجمه فارسی زیبایی های کلام عربی گم نشود.این مهم به ویژه در وصیت نامه شهدا و نامه  تشنگان عملیات استشهادی به سید عزیز رعایت شده، از این رو توانسته انعکاس خوبی را رقم بزند.

نویسنده،در پایان  خاطرات به نگاشتن پی نوشت هایی که در متن خاطرات شماره گذاری شده پرداخته است ،این پی نوشت ها که در قالب چهل و چهار شماره در بیست و شش صفحه به پایان رسیده در بیان زندگینامه إجمالی،شخصیت های متن  خاطرات و بیان رویدادهای تاریخی لبنان و حوادث مرتبط با آن است.

پس از پی نوشت ها نویسنده بر یکی از شخصیت های مهم خاطرات متمرکز می شود و آن شهید والا مقام سیدهادی نصرالله فرزند دبیر کل حزب الله لبنان است.

نویسنده از سه خاطره کوتاه خود با آن شهید والا مقام یادی نموده و سپس بر آن شخصیت و شهادتش و بیان وقائع پس از شهادت او پرداخته  است و سپس این رساله نورانی به وصیت نامه جاندار سید هادی نصرالله عطر آگین می شود و بدین گونه اصل این رساله به پایان می رسد.

نویسنده در پایان به آسیب شناسی تاریخ شفاهی پرداخته و در ضمن بیان 9آسیب شیوه خود را در ضمن بیان خاطره مصاحبه،بیان می دارد.

در قسمت پایانی اثر 29 تصویر از سید عزیز پیوست کتاب شده است.

این خاطرات در سال1377ش در مقر «شورای اجرایی حزب الله» ضبط شده و  نویسنده در سال 1386ش از نگارش آن فارغ شده است.

محتوای کتاب

محتوای این اثر را می توان در سه شماره بیان نمود:

1-  زندگی نامه شخصی سید عزیز

2-  تاریخچه لبنان و حزب الله

3-  گزارشی از عملیات استشهادی

زندگی نامه شخصی سید عزیز

در این بخش ضمن معرفی خانواده سیّد از فقر شدید خانوادگی  و جنگ داخلی در لبنان سخن به میان آمده است و از همان ابتدای استعداد طلبه شدن در او موج می زند تا جایی که قبل از طلبگی نیز منبرهای کوتاه می رفته و همواره پیگیر ارتباط با شخصیت های روحانی بوده تا این استعداد خدادادی به هدر نرود این فرآیند منتهی می شود به انتقال او به نجف[1] و آشنایی به آیت الله صدر و محبت های آیت الله او را  در تحت تکفل  وتدریس آسید عباس موسوی می پروراند.

سیّد با دوستانش سه سال تحصیلی آن روزگار که هر سالش تقریبا سیصد و پنجاه روز بود،به تحصیل پرداخت و در این بازه زمانی به دفترهای مراجع نیز آمد و شدی داشته است.

سپس به علت آشوبی که رژیم منحوس بعث برای طلاب لبنانی شروع کرده بود مجبور به ترک عراق شد و با همراهی سید عباس موسوی  در  حوزه علمیه ای را در بعلبک تاسیس نمودند،به ادامه تحصیل پرداختند.

این تحصیلات نیز به مدت سه سال به طول می انجاند و درس های مقدمات و سطوح را به پایان می برد بعد محضر شیخ علی العفی مباحثی از دروس خارج را نیز گذراند. وی بعدها بسیار کوشش می کند که به تحصیلات در قم ادامه دهد اما  أوضاع میهنش و نیاز مردم به او مانع از این رویداد می شود.

مبحث اول با بیان ماجرای شیرین ازدواج خودش و معرفی  فرزندان به پایان می رسد.این بخش سی صفحه از حجم کتاب را به خود اختصاص داده است.

تاریخچه لبنان و حزب الله

این بخش نیز ادامه زندگی نامه سید است اما سیدی که دیگر جدا از رویدادهای  اسلام و میهنش نمی توان به رصد او نشست.

فعالیت های سیاسی سیّد

از سال1361در کارهای تشکیلاتی جنبش أمل شد (و مواجه شد به حمله صهوینیست ها به لبنان و ورود سپاه ایران به لبنان).

وی در سال1364معاون رییس سیاسی حزب الله می شود

 پس از یک سال مسئول نظامی منطقه ی بیروت می شود

1365دیدار با امام خمینی قدس سره همراه با برادران شورای حزب الله

انتصاب ریاست جمهور وقت ایران آیت الله خامنه ای به عنوان مسئول رسیدگی به امور حزب الله از طرف امام ره

1367عضو شورای مرکزی و مسئول اجرایی حزب الله

1368(هجرت به قم)نماینده حزب الله در ایران

بازگشت به لبنان و شرکت در جنگ داخلی بین جنبش أمل و حزب الله

1370 مسئول اجرایی حزب الله

1370شهادت سید عباس موسوی و برگزیده شدن سیّد حسن به دبیرکلی حزب الله

نماینده آیت الله خامنه ای در بیروت و جبل عامل

1376شهادت سید هادی نصرالله (پس از شهادت سید عباس موسوی این خبر تکان دهنده ترین و عاطفی ترین و حماسی ترین خبر است و تا پایان اثر،این خون آرام ندارد)

پیرامون عملیات های شهادت طلبانه

در پی این مطالب دبیر کل به بیان مطالبی پیرامون عملیات های شهادت طلبانه می گردازد و به چند محور اشاره می کند:1- روش گزینش 2- گزارشی از عملیات های صورت گرفته 3- عطش این گونه شهادت طلبی در جوانان لبنانی و حتی مقام های بلند پایه حزب الله و برخی نامه هایی که به سید عزیز نگاشته اند.

بی شک جذاب ترین این محورها بیان خاطره های کبوتران عملیات های شهادت طلبانه است که در آن یقین به خدا و معاد و احساس و عرفان موج می زد و پرده از مطالبی برمی دارد که خواننده را به جستجو در احوال خود فرو میبرد و گاهی اشک ها بر گونه او غلطان می شود،اما نکته ای که بسان دستور العملی ویژه دل ناآرام خواننده را آرام می بخشد و راهی جلوی پای او می نهند آن است که سید عزیز می فرماید:بیش تر این شهادت طلبان که می شناسم اهل خشوع در نماز بودند(کتاب،ص72)

وضعیت کتاب

این اثر در 144صفحه با جلدی شومیز در سال1391با شمارگان 3000جلد از سوی انتشارات یا زهرا س منتشر شده است.

سید مرتضی حسینی کمال آبادی

تهران-حوزه علمیه حضرت بقیة الله الأعظم عج-10/4/1392

* .سید مرتضی حسینی کمال آبادی

[1] .در این انتقال برای او ماجرایی رخ می دهد که مصداق آیه:عسی ان تحبوا شیئا و هو کره لکم  است.و حق متعال به اسم  حافظ خود نگهدار سید عزیز از افتادن در خط هواداری رژیم بعث می شود.