کتابشناسی خاک های نرم کوشک
408 بازدید
تاریخ ارائه : 8/18/2013 12:10:00 AM
موضوع: سایر

کتابشناسی إجمالی

معرفی کتاب

خاک‌های نرم کوشک اثر سعید عاکف پرتیراژ ترین کتاب دفاع مقدس،به بیان زندگی‌نامه سردار رشید سپاه اسلام، حاج عبدالحسین برونسی، فرمانده تیپ هجده جواد الائمه علیه‌السلام می‌پردازد.

مقام معظم رهبری در جمع فیلم‌سازان و کارگردانان سینما و تلویزیون در مورد این کتاب می‌فرمایند :

الان چند سالی است که کتاب‌هایی درباره سرداران و فرماندهان باب شده و می‌نویسند، بنده هم مشتری این کتاب‌ها هستم و می‌خوانم، بعضی از آن‌ها را من خودم از نزدیک می‌شناختم،و آنچه در باره شان نوشته شده روایت‌های صادقانه و بسیار تکان‌دهنده است -این هم حالا آدم می‌تواند کم و بیش تشخیص بدهد که کدام مبالغه‌آمیز است و کدام صادقانه است-آدم می بیند برخی از شخصیت‌های برجسته، حتی در لباس یک کارگر میدان جنگ آمدند، این اوستا عبدالحسین برونسی، قبل از انقلاب یک بنا بود و با بنده هم مرتبط بود ، شرح حالش را نوشتند من توصیه می‌کنم و واقعاً دوست دارم شماها بخوانید ، اسم این کتاب «خاک‌های نرم کوشک» است .

ساختار کتاب

این اثر مصاحبه‌های نویسنده با خانواده و هم‌ رزمان شهید می‌باشد حاصل این فعالیت ها هفتاد خاطره از 13 نفر از آشنایان سردار است اما بیشترین حجم این خاطره ها از آن سرکارخانم معصومه سبک خیز همسر سردار و سید کاظم حسینی و حجة الاسلام محمد رضا رضایی از همرزمان  می باشد.

اثر دارای پنج بخش کوتاه است که در کنار بخش خاطرات که اصل کتاب است گرد آوری شده است آن بخش ها عبارتند از:1- زندگینامه کوتاه قبل از بیان خاطرات 2- فرازی یک صفحه ای از وصیت نامه شهید بعد از خاطرات 3- شانزده  نامه از خوانندگان کتاب 4- شانزده تصویر از سردار 5- کتابشناسی تصویری هشت اثر دیگر از نویسنده

قلم نویسنده بسیار روان و آسان فهم و دور از افراط و تفریط است.

محتوای کتاب

نویسنده،سلوک عرفانی سردار را  به زیبایی به تصویر کشیده است ابعاد این سلوک اسلامی را می توان در عناوین زیر جمع آوری کرد:

1-   یوسف مشربی

سردار از اوان کودکی تا دوران سربازی از مظاهر و نماد های خلاف عفت دوری می کند و چون یوسف پیامبر ع  عاشقانه گرفتاری ها بعدی آن را تحمل می کند.

2-   أصحاب کهف مشربی

زمانیکه  طرح طاغوتی تقسیم اراضی به روستای سردار می رسد او بسان اصحاب کهف پیامردی می کند و به پستوها مخفی می شود تا مال حرام را به زور به کام  با تقوای او فرو نبرند و بعدها حتی از نانی که کندمش از آن زمین ها روییده شده نمی خورد و چند صد سال سلوکی،طی طریق می کند.

او دام های شیطانی مال حرام را یکی یکی در سبزی فروشی و لبنیاتی به دام می کشد.

3-   درویش روح اللّهی

وی از آغاز با بصیرت در مسیر انقلاب پا می نهد و تا پای جان ایستادگی می کند و جانباز انقلاب می شود و تا آنجا پیش می تازد که طاغوتیان حکم اعدام او را صادر می کنند و به برکت انقلاب آن حکم اجرایی نمی شود.

وی رساله امام و نوارها و اطلاعیه های امام راحل را اختیار دارد و توزیع می کند.

4-   خضر مشربی

وی  هنر بنّایی خود را در خدمت انقلاب می برد و با بازسازی خانه های عالمان و انقلابی ها و دیوار کشیدن و...چونان حضرت خضر ع به پیشرفت انسانیت مدد می رساند.

5-   روحیه جهادی

از آغاز جنگ به وظیفه جهادی خود پی برد و عاشقانه از تمام وجود و استعداد خود برای دفاع مقدس مایه می گذارد تا شکوفا می شود که به سمت فرماندهی مشرف می شود. دقت های عملیاتی   عملیات  دشمن

6-   توسل و امدادهای غیبی

این بعد از ابعاد شخصیتی سردار فضای حاکم بر تمامی ادراکات و تحریکات سردار است . و از همین رهگذر امدادهای غیبی از کانال وجودی او بر رزمندگان جاری می شد.این بخش از تاثیرگذارترین مباحث کتاب است.

وی ارتباط دو سویه شدیدی با حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها داشت و آثار شدید این ارتباط در امدادهای غیبی که بدو می رسید و در جای جای کتاب ذکر شده است،نمایان است.

7-   سردار مبلغ

سردار همسو با افق پیامبران و عالمان دینی در جبهه و شهر سخنرانی می کرد و جان ملکگوتی او فطرت ها را شکوفا می کند وقتی او سخن می گوید دربی از عالم ملکوت بر فطرت ها گشاده می شود و جان ها لبیک گویان خاطره علم ذرّ را تجدید می کنند. اوج تاثیر سخنان سردار در نقطه رهایی قبل از شروع عملیات است. و در این مهم مشوق دیگران نیز بود در جایی به آقا مجید أخوان می گوید: منکه یک پیرمرد بی سواد روستایی هستم ،صحبت می کنم،شما که محصل هستید و درس خوانده از پسش بر نمی آین؟واقعا خجالت داره!

8-   علوی مشرب

سردار در ارتباط با  بیت المال بسیار احتیاط می کند و آن  در این مسیر چنان غیرت به خرج می دهد که نا خود آگاه انسان را  یاد روحیه امام علی ع می اندازد. هزینه حج لباسشویی اورکت نو

9-   رها از دام منیّت

سردار از منیت  به تمام معنی رها است و هر جا که سخن از من است باید پوشانده شود و این شیوه ضروری زندگی اوست.و گستره این مهم حتی همسر او را هم فرا می گیرد و از قسمت های سنگین سلوک اوست.

10-                       تربیت دینی

وی در تربیت فرزند در بعد دینی آن سرمایه گذاری سنگین می کند و با آموزش قرآن و جهاد از فرزند نوجوانش مردی غیور می سازد.

11-و.....

وضعیت کتاب

این کتاب در 261صفحه با جلد شومیز از سوی انتشارات ملک اعظم منتشر شده است.

کتاب جز فهرستی از مطالب فهرست دیگری ندارد. در پاورقی ها بیشتر به توضیح متن پرداخته شده است.

این اثر بدون هیچ حمایت رسانه ای پر تیراژترین کتاب دفاع مقدس می باشد تا کنون دویست و سیزده نوبت چاب شده و تا کنون تیراژ 668000را پشت سر گذاشته است.

سید مرتضی حسینی کمال آبادی

25/5/1392

8/شوال/1433

قم المقدسه